שבוע הספר 2016 | 5 בלוגריות ממליצות

 

ככל שהילדים שלנו גדלים כך אנחנו לומדות להעריך ולשמר את שבוע הספר. זו השנה השנייה שאנחנו ממליצות על ספרים ושמחות לגלות שאף המלצה לא חוזרת על עצמה.

 

זה כבר הפך למסורת, בשבוע הספר אנחנו לא רק ממליצות בעצמנו אנחנו נעזרות ב- cool moms להמליץ לכן על הספרים שהן, או בעצם הילדים שלהן, מאד אוהבים. שנה שעברה היו אלה חברות הקבוצה ומיקה הגננת, והשנה אנחנו שמחות קחת חלק במיזם של חמש בלוגים, ואנחנו ביניהם, שבהם כל אחת מאתנו ממליצה על שלושה ספרי ילדים בנושא מסוים, ספר אהוב עלינו מהילדות וספר מבוגרים מומלץ.

 

הבחירות של ירדן >>

 

שלושה ספרים עם מסרים חיוביים לחיים >>

 

ספרים בשבילנו הם בריחה מהיום יום. אחרי יום קשה בגן, או בעבודה. אנחנו מבלים כמעט כל יום אחר הצהריים בקריאת ספרים. כמובן לא תמיד מתאפשר ולא תמיד יש לאילוני מצב רוח או סבלנות. אבל לרוב אלו רגעי הרגעות אחרי הגן או בסופו של יום. הספרים שבחרתי ברובם משעשעים, מעלים צחוק וgood vibes.

 

A4-paper-Overhead-view-mockup-vol-144נ

 

וניל על המצח תות על האף / כתב מאיר שלו אייר אביאל בסיר

ספר שפשוט גורם לנו לצחוק. לאחרונה אילוני מרבה לומר לי ״די, אמא״ כשאני עושה איזו שטות כמו לאכול לו את הטוסיק כשאני לא מתאפקת.. ובסיפור הזה יש דווקא סבא שעושה שטויות ואמא קצת קשוחה. כשאני מקריאה לו את הספר הזה אני ממש צוחקת. ואילוני מתחיל להבין את ההומור. דמות הסבא שובת לב, והאיורים ממש קומיים. הבעות פנים משגעות, שמצחיקות אותנו. וגם סבא של אילוני הוא שטותניק לא קטן כך שיכול להתחבר לרעיון בקלות. אילוני מתענג על כל הפרטים הקטנים באיורים המופלאים ועל כל האוירה שבספר. אז נכון, צריך לשחרר את החוקים הקבועים, כי אצלנוהיחידים שישנים במיטה של אמא ואבא אלו הם אמא ואבא. אבל המסר החיובי הוא גם לדעת לשחרר ולהתגמש. לגמרי מאמצת.

 

שאול החתול / כתב אריק ליטוין אייר ג׳ימס דין

עוד ספר שגורם לנו לחייך. שוב משולב באיורים קסומים, שהם חלק בלתי נפרד מבחינתי בבחירת ספרים. חתול מגניב, שמשתמש בסלנג כמו ״רוקנרול״ ״מגניב״ ו״אדיר״. לא בוכה על שטויות (ספרטה, כבר אמרתי :)), זורם עם מה שקורה, ״כי החיים יפים״. איזה מסר נהדר! לא להתרגש משטויות ומקטנות, לא להתעכב על דברים שפשוט קורים. ללא ספק, שיעור שגם אני צריכה לעבור יום יום ולהזכיר לעצמי. שוב, לשחרר.

 

תהיה בריא מוריס מגי / כתב פיליפ סטיד. איירה ארין א' סטיד

ספר עם אווירה שונה. קסם כזה שמתפזר בנו ברגע שקוראים העלילה הפשוטה המלווה באיורים יוצאי דופן בעלי אופי של ממש שנותנים בעיניי את הטון והקסם לספר הזה. סיפור שמעביר מסר כה פשוט כביכול אבל כה חשוב על חברות והדדיות. ואולי גם על אהבה בין אנשים וחיות. כלומר בין מינים שונים, בין זנים שונים וקבלת האחר.

 

ספר אהוב מהילדות >>

חתול שאלול / ד״ר סוס

אז התלבטתי בין הספר הזה לבין ״אל עצמי״ של גלילה רון פדר. אבל גם כאן הצחוק גבר על הדמעות שפרצו ממני ללא סוף כשקראתי את אל עצמי כילדה…

בדיוק חזרתי מבית הוריי ונתקלתי שוב בספר הזה שקראתי בילדותי. לא זוכרת אפילו באיזה גיל. אבל זוכרת שהוא שעשע אותי. שכל פעם הייתי חוזרת אליו למרות שידעתי את התשובות שכתובות בסוף הספר. שאלות וחידות כמעט דביליות. אבל גם כאן, מלווה באיורים היותר ממשגעים של ד״ר סוס האחד והיחיד. רואה את עצמי משחקת בספר הזה עם אילוני כשיגדל מעט. 

 

ספר מבוגרים מומלץ >>

מלכת היופי של ירושלים / שרית ישי לוי

עברה איזו שנה מאז שסיימתי ספר. או התחלתי ספר. או קראתי ספר. (למעט ספרים מקצועיים וספרים שקשורים בחינוך ילדים). אבל האחרון שנגעתי בו היה קסום ונפלא ״מלכת היופי של ירושלים״. ספר שאת לא רוצה להניח. כמובן על אהבה, ועל דמויות מעניינות נשיות וחזקות. על אהבה ועל החוסר שלה. בשילוב מאורעות היסטוריים בישראל. מה צריך יותר? 

 

הבחירות של נופר >>  

 

שלושה ספרים על חיות כמראה לחיים >>

 

כשחשבתי על הספרים שטום (בן ה-3) הכי אוהב שמתי לב שרובם עוסקים בבעלי חיים. בכל ספר הגיבור/ה, החיה עוברת תהליך בינו לבין סביבתו. בשימוש בחיות, כמשל, מצליחים הכותבים (כל אחד בספרו שלו) להעביר ביקורת נוקבת על החברה בה אנו חיים, וללמד גם אותנו וגם את הקטנים מהי סובלנות, קבלת השונה, אדיבות וחברות.

 

A4-paper-Overhead-view-mockup-vol-12

 

אולימפיאדת החיות / כתב אסף הראל איירה עינת צרפתי

 

אולימפיאדת החיות הוא מסוג הספרים שדברו אלי ישר מהמדף, השילוב של עולם הספורט לעולם המושגים של טום חשוב לי כאחת שנולדה למשפחה של ספורטאים. הספר הוא עיבוד חדש ואקטואלי למשל הארנב והצב. אסף הראל מצליח בהומור ובקלילות, להפוך את הצב שלנו לגיבור על, כזה שדבק במטרה, שלא מוותר, ובסוף גם מנצח, כנגד כל הסיכויים. גם פה ישנה ביקורת על החברה שלנו, שכן כל הסובבים אותו מבטלים אותו, שוכחים אותו ובסוף ידו (או ידה :]) על העליונה.

 

גור חתול אדם ארוך שיער / כתב אתגר קרת אייר אביאל בסיל

 

הגיבור בסיפור הוא אמנם ילד אמיתי, אך את תהליך ההתמודדות מול אבא שלו הוא חווה רק כאשר הופך לגור חתול אדם ארוך שיער. זהו בכלל ספר למבוגרים, ספר על הורות אם תרצו. בחזות של ספר ילדים רגיל למראה ובמס' מדויק של משפטים מצליח אתגר קרת לגעת בנקודות הכי רגישות של הורה. לדעת לשים את הילד שלך בראש סדרי העדיפויות שלך, לדעת שיש זמן קדוש שהוא רק שלכם. "… כשאבא ואני יוצאים לבלות, הוא מציץ בפנקס כשהוא שוכח, ומגדל אותי רק לפי ההוראות.״

 

הנמלה פיסטינה והקוסקוס / כתב יואב כ"ץ איירה שירה קורח

 

הנמלה פיסטינה מוצאת אוצר בדמות הר של קוסקוס, ולמרות היותה חיה חברתית היא בוחרת לשמור את הסוד לעצמה וליהנות מכל הקרדיט, ומה דעתכם התוצאה? יואב כ"ץ, שזה ספרו הראשון לילדים, מצליח בצורה נעימה ולא ביקורתית ללמד אותנו מהי אדיבות, להבין את החוזקה של היחד לעומת הלחוד.

 

ספר אהוב מהילדות >>

 

אורה הכפולה / אריך קסטנר

 

לצערי לא הייתי מאותם ילדים חובבי ספרים, הייתי מאלה שבילו מחוץ לבית מהבוקר עד ערב, מהגן או בית הספר לארוחת צהריים זריזה, משם ישר לאימון טניס, חזרה הביתה לארוחת ערב ואחרי יום כזה, מהר מאד לישון. אבל את הספר אורה הכפולה של אריך קסטנר, אני זוכרת עד היום. עלילה הלקוחה הישר מסרט הוליוודי (שמתברר שתוכנן במקור כתסריט לסרט), על זוג בנות שנפגשות באמצע החיים ומגלות שהן אחיות תאומות (זהות) אך שונות לגמרי. המפגש המפתיע גורם להם לחישוב מחדש של החיים וניסיון לשנות את אורך מסלולם. יש פה אמירה מעניינת על ההשפעה של הסביבה עלינו, אבל איך בן רגע האופי האמיתי שלנו עלול לצוץ. זהו ספר עלילתי ופשוט לקריאה, אמנם לאור אחוזי הגירושין של היום הופך לפחות אקטואלי, אבל יש בו מין ההומור והאשליה שדרושים בילדות.

 

ספר מבוגרים מומלץ >>

מקימי / נועה ירון

 

לפני שתיבהלו, אין לי שום חיבור לדת, מכל סוג. אני לא מגדירה את עצמי אתאיסטית, אבל אני גם לא מאמינה בדבר. הבחירה במקימי הייתה ברורה, אני כמעט ולא קוראת. ההיבטים הכי תרבותיים שלי נמדדים בצפייה בסרט או הצגה. בשנים האחרונות, ובדומה למאפיין דור הY, זמן ההקשבה שלי הפך לאפס, ואני פשוט לא מצליחה להתמקד באותו הדבר יותר מכמה דק' בודדות. זה חיסרון גדול. כשניסיתי לחשוב איזה ספר השאיר בי חותם, ישר נזכרתי במקימי של נועה ירון. ההצצה לחיים של אדם אחר, לראות תהליך עמוק ומשמעותי מנק' המבט שלו הופכת את הספר לספר חובה לטעמי. יש פה מציצנות, אני לא מסתירה אותה. אבל יש פה גם סקרנות, ורצון ללמוד, להכיר ולקבל את השונה. בלי ביקורת, רק הקשבה.

 

אנחנו מזמינות אתכן לשוטט בעולם של השראה ולהכיר את ארבעת הבלוגריות והבחירות שלהן לשבוע הספר >>

 

> שירה פורר מהבלוגPretty.Simple.Life ממלצה על ספרים שכל הורה יזדהה איתם
>> נועה קליין מהבלוג I'm on Leave ממליצה על ספרי הילדים עם האיורים הכי יפים
>> סיון לבנה חכים מהבלוג "שתיים סוכר" ממליצה על ספרים שעוסקים בקבלת השונה
>> נעמה אורבך מהבלוג סימני דרך ממליצה על ספרי ילדים ששומרים על קסם הילדות 

 

 

"לקרוא זה לחלום עם עיניים פקוחות"

shvua_hasaefer2

 

להורדת הפוסטר לחצי כאן >>

נופר וירדן

 

 

 

 

 

 

2 תגובה אחת

  • נעמה אורבך

    14.06.2016 ב 09:56 הגב

    תודה על המלצות נהדרות. וניל על המצח היה אחד האהובם בביתיני במשך כמעט שנה, ידעתי אותו בעל פה, וגם בן ה-3 ידע אותו בעל פה. והפוסטר של הא"ב מקסים! מתאים לגמרי לבן ה-7 שלי שעומל על לימוד הקריאה והכתיבה.

הוסף רשומת תגובה